Kapat
Üyelik
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
İşte Türkiye’nin Yüzyıllık Markaları
24.07.2023

İşte Türkiye’nin Yüzyıllık Markaları

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU, Akbank, Deloitte, Sabancı ve Yüzyıllık Markalar Derneği’nin birlikte yürüttüğü ‘Yüzyıllık Marka Olmak’ araştırması tamamlandı. “Yüzyıllık marka olmak nasıl mümkün?” sorusuna yanıt veren araştırma, markaların kuruluş ve logo hikayelerinden dijital dönüşüme bakış açılarına kadar yüzyılı aşan yönetim süreçlerindeki dönüm noktalarını ortaya koyuyor. Türkiye’deki köklü 32 markanın son kuşak temsilcileri ve üst yöneticileri, uzun ömürlerinin sırrını anlatırken ağırlıklı olarak ‘itibar yönetimi, sahici, şeffaf ve samimi olmak’ üzerinde duruyor.

Marka denince ilk akla gelen kavram: İtibar 

Araştırma, marka kavramının, köklü markalar nezdinde nasıl geliştiğini göstermesinin yanı sıra günümüz ile gelecek arasında önemli bir köprü de kuruyor. Çalışmaya katılan markaların yüzde 80’ini aile şirketleri oluşturuyor ve bu şirketler ağırlıklı olarak 4’üncü ve 5’inci nesil tarafından temsil ediliyor. 32 markanın son kuşak temsilcileri ve üst düzey yöneticileri ile yapılan derinlemesine görüşmelerde “marka” kavramının en çok itibar ile ilişkilendirildiği, itibar ve güven ilişkisine dikkat çekilerek güven ilişkisinin tüm paydaşlar nezdinde önemli olduğunun vurgulandığı görülüyor.

“Araştırmadaki bir asırlık deneyimlerin yeni girişimciler için ilham vereceğine inanıyoruz” 

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU Direktörü Dr. Cüneyt Evirgen araştırmayla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Ülkemizde kökleri Osmanlı İmparatorluğu dönemine uzanan asırlık markaların bugüne kadar gelirken neler yaptıklarına ve nelere dikkat ettiklerine yönelik bu araştırmanın bulguları geçmişten bugüne sürdürülebilirlik için öğretici örnekler içermektedir. Başarılı markalaşmanın ve bunu koruyarak geliştirmenin stratejik önemini göz önüne aldığımızda, bu konuda nasıl başarı elde edilebileceğine dair tespitlerin, öngörülerin ve deneyimlerin aktarıldığı söz konusu araştırmada Yüzyıllık Markalar Derneği, Deloitte ve Akbank ile paydaş olarak yer almaktan memnuniyet duyduk. Kendilerine ve araştırmaya katılan ülkemizin yüzyıllık markalarına katkılarından ötürü teşekkür eder, raporunun markalaşma yolunda ilerleyen kurumlarımıza gelişim yolculuklarında yararlanabilecekleri bir rehber olacağını umarız.”

Yüzyıllık Markalar Derneği olarak Akbank, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU ve Deloitte iş birliği ile ‘Yüzyıllık Marka Olmak’ konulu araştırmanın paydaşı olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer ise: “Kurumlar ve markaların temel işlevlerinden birisi topluma ve paydaşlarına değer katmak, değer yaratan dinamikleri üretmektir. Kurumları, markaları, değerleri oluşturmak ve geliştirmek emek, zaman, sabır, inanç, her koşulda çalışma kararlılığına dayalı devamlılık ile sağlanabilir. İçinde bulunduğumuz dönemde bilgi başta olmak üzere, içinde itibarı barındıran deneyimin öneminin arttığını görüyoruz. Bu rapor ülkemizdeki köklü yüzyıllık markaların yaşattığı ve geliştirdiği değerleri gelecek nesillere aktarmak ve ilham olmak için çalışan Yüzyıllık Markalar Derneği’nin üyelerinin, başta marka hikayeleri olmak üzere kararları, öncelikleri, değerleri, marka özü gibi birçok konuda kıymetli ipuçlarını ihtiva etmektedir. Geçmiş, bugün ve gelecek bağını kurmaya katkı sağlayan çalışmalarımızı farklı araştırmalar ve projeler ile geliştirmeye, içerik üretmeye devam edeceğiz” dedi.

İşte Araştırmaya Katılan Türkiye’nin Yüzyıllık Markaları: 

Ali Muhiddin Hacı Bekir  
Apikoğlu  
Apraham  
Arkas Holding  
Beyaz Fırın  
Bilol Tekstil  
Cemilzade  
Çift Geyik Karaca  
Davut Selim  
Deriş  
Elit Çikolata  
Emgen Optik  
Eyüp Sabri Tuncer  
Hafız Mustafa 1864  
Hamamcıoğlu Müesseseleri  
İlancılık Reklam Ajansı 
Karaköy Güllüoğlu  
Kifidis  
Komili  
Konyalı Lokantası  
KOSKA Helvacısı, Mahir Gıda  
KOSKA Helva, Merter Gıda  
Mecit Çetinkaya  
Meyer Objects  
Pandeli Lokantası  
Petek Saraciye  
Saffet Abdullah Güllaçları  
1920 Sultanahmet Köftecisi  
Splendid Palas  
Tevfik Aydın Saat  
Vakıf Taşdelen  
Vefa Bozacısı

Raporu görüntülemek için tıklayın.

Blog Son Eklenenler
Basında Elit Çikolata

Basında Elit Çikolata

Kurumsal

Bu Çikolata Köklü Geçmişi Temsil Ediyor.

Devamını Oku
07.11.2023
Elit Çikolatalı Brownie Tarifi, Nasıl Yapılır?

Elit Çikolatalı Brownie Tarifi, Nasıl Yapılır?

Tarifler

Hava soğuk. Haydi gelin biraz içimizi ısıtalım, ruhumuzu besleyelim, evimize neşe saçalım.

Devamını Oku
03.11.2023
Aşk Keki Tarifi, Nasıl Yapılır?

Aşk Keki Tarifi, Nasıl Yapılır?

Tarifler

Elit Toz Kakaolu AŞK KEKİNİ denemenizi tavsiye ederiz. Gönül ve damak bağımızın güçlenerek devam edeceği nice leziz tarifler dileğiyle! ❤️

Devamını Oku
01.11.2023
Elit Çok Çikolatalı Kurabiye Tarifi, Nasıl Yapılır?

Elit Çok Çikolatalı Kurabiye Tarifi, Nasıl Yapılır?

Tarifler

Mutfak Hobinizi Geliştirmek ve Yüzleri Gülümsetmek İçin Elit'ten Çok Çikolatalı Kurabiye Tarifi Sizlerle!

Devamını Oku
22.10.2023
Şeker İlavesiz, Prebiyotik ve Glutensiz Puding Tarifi, Nasıl Yapılır?

Şeker İlavesiz, Prebiyotik ve Glutensiz Puding Tarifi, Nasıl Yapılır?

Tarifler

Elit Şeker İlavesiz, Prebiyotik ve Glutensiz Bitter Çikolatalı Puding Tarifimiz Sizlerle!

Devamını Oku
22.10.2023
Türkiye'nin En Usta Çikolatacısı

Türkiye'nin En Usta Çikolatacısı

Türkiye'nin En İyi Çikolatacısı

Elit Çikolata, 1924’ten günümüze sürekli geliştirerek getirdiği çikolata ve şekerlemedeki ustalığını, kalite geleneğini ve müşteri odaklı yaklaşımını, ilk günkü heyecanıyla geleceğe taşıyıp, tüketicilerine keyifli anlar yaşatmaktadır.

Devamını Oku
12.10.2023
İşte Türkiye’nin Yüzyıllık Markaları

İşte Türkiye’nin Yüzyıllık Markaları

Yüzyıllık Marka

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi EDU, Akbank, Deloitte ve Yüzyıllık Markalar Derneği’nin birlikte yürüttüğü 'Yüzyıllık Marka Olmak' araştırması tamamlandı. Türkiye’deki köklü 32 markayı kapsayan araştırma, asırlık marka olmanın sırlarına ışık tutuyor. Araştırmadan yola çıkılarak hazırlanan ‘Yüzyıllık Marka Olmak’ adlı kılavuz kitapta 32 markanın son kuşak temsilcileri ve üst yöneticileri ile yapılan görüşmelere yer veriliyor. Yüzyıllık marka olmayı anlatan marka temsilcilerinin en fazla üzerinde durdukları kavramlar; itibar ve güven ilişkisi olarak öne çıkıyor.

Devamını Oku
24.07.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.